Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Urobte si láskavosť a neporovnávajte sa. S nikým

Urobte si láskavosť a neporovnávajte sa. S nikým

Každý človek je vystavený mediálnej masáži svojho druhu.

Niekoho ovplyvní premyslený marketing o všetko riešacich vankúšoch, pančuchách a hrncoch, iného módne a life-stylové časopisy.

A tí z nás, ktorí pôsobíme v oblasti biznisu, sme bombardovaní informáciami o tom, aké triky priniesli úspech Stevovi Jobsovi a ako Mark Zuckenberg pretavil sklamanie v láske do miliardového biznisu.

Sledujeme čo si myslí Mark Cuban, Peter Thiel a Richard Branson takmer o všetkom. Dokonca aj z toho ako spí Jeff Bazos sa môžeme niečo naučiť.

Hoci vedome môžeme filtrovať a zaradiť informácie podľa ich hodnoty či dôležitosti, je dokázané, že podvedome ich vnímame – a ovplyvňujú nás – viac, ako si vieme predstaviť.

 

Motivačné články - pomoc či nebezpečenstvo?

To je jeden z dôvodov, prečo  vnímam motivačné články o líderstve a manažmente ako nebezpečné a pre dušu devastačné. Manipulatívne a zastrašujúce sú obvzlášť články, ktoré vytvárajú umelo nátlak a okresávajú našu autentickosť.

Pár príkladov:

 • 10 slov, ktoré skvelý líder nikdy nepoužíva
 • 9 viet, ktoré skvelý líder hovorí často
 • 8 vecí, ktoré robia úspešní ľudia každé ráno
 • 7 návykov skutočne efektívnych ľudí

Aha, pardón, to posledné nie!

Stephen R. Covey vo svojej dnes už kultovej knihe „7 návykov skutočne efektívnych ľudí“, ktorá bola prvýkrát vydaná v roku 1989 hneď v úvode knihy, v časti „Zvnútra von“, uvádza, že prečítal stovky kníh a publikácií venovaných téme úspechu publikovaných v Spojených štátoch amerických od roku 1776.

Všimol si prekvapivý vzorec, a síce, že v období počas posledných 50 rokov, teda v období povojnovom až do 90-tych rokov 20. storočia, je väčšina diel povrchná, rozoberá skôr...

„...význam spoločenského imidžu, techniky a rýchlu nápravu – pomocou sociálnych leukoplastov a aspirínov určených na liečbu akútnych problémov, ktoré niekedy (a zdanlivo) načas vyriešili, no skryté chronické problémy zostali nedotknuté.“

Covey uvádza, že literatúra spred viac ako 150 rokov sa na rozdiel od novodobých návodov zameriava na to, čo on nazval „etika charakteru“ ako na základ úspechu.

Jednania a postoje, ktoré tvoria základ etiky charakteru sú:

 • čestnosť,
 • pokora a skromnosť,
 • poctivosť a vernosť,
 • umiernenosť,
 • odvaha,
 • spravodlivosť,
 • trpezlivosť,
 • pracovitosť,
 • úprimnosť, skromnosť

Ďalej Covey uvádza, že krátko po prvej svetovej vojne sa pohľad na úspech zmenil a etiku charakteru vystriedala „etika osobnosti“, ktorá sa vo svojej podstate uberala dvomi smermi, z ktorých jeden sa zameriaval na človeka a techniky práce s verejnosťou, druhý na pozitívne myslenie.

Budovanie a rozvoj etiky osobnosti Covey opisuje ako častokrát

„manipulatívne, ba dokonca zákerné, nabádajúce ľudí k využívaniu techník na získanie priazne iných či na zištné predstieranie záujmu o koníčky druhých alebo k presadzovaniu seba samého pomocou nátlaku a zastrašovania.“

 

Dub a bambus

Naučila som sa, že porovnávanie, môže priamo ohroziť naše zdravie. Pôsobí ako jed, ktorý pomaličky rozleptáva dušu človeka a oslabuje ho. Podľa svojej povahy už potom človek reaguje buď rezignáciou, frustráciou alebo agresiou.

Hranica medzi porovnávaním sa a inšpiráciou je veľmi krehká.

Namiesto porovnávania sa s inými ľuďmi a  merania svojho úspechu porovnávaním s úspechom iného človeka, je oveľa zdravšie inšpirovať sa napríklad prírodou.

Osho v jednej zo svojich kníh píše, že si máme brat príklad z dubu a bambusu, ktoré sa neporovnávajú , pretože každý z nich má svoju hodnotu a účel.

Tento obraz vo mne utkvel natoľko, že mi poskytol cenné vodítko v prvých týždňoch liečenia sa z následkov burnoutu. Napísala som vtedy k tomu akýsi článok, jeden z prvých po takmer ročnej autorskej pauze.

Uvedomila som si vtedy, že:

Keď sa povie dub, tak to zahučí silou. A tak trochu aj solídnym luxusom, trvácnosťou, spoľahlivosťou. Bambus zase evokuje sviežosť, pružnosť a relax. Zabudla som sa ale učiť z prírody, ktorú vidím akurát tak v z električky a vo vstupných halách korporátnych sklenníkov. Príroda by mi povedala, že dub je nielen silný, ale je aj stromom svojou výškou a solitérnosťou výnimočne dobre priťahujúcim údery blesku. A tiež by mi povedala, že bambus je nielen pružný, ale rastie v mnohopočetných skupinách. Môžeme byť silným dubom. Môžeme byť pružným bambusom. Ale nemôžeme byť všetko naraz a stále.

Originál článku na: http://uspesnakariera.sk

Ohodnoťte tento článok:
0
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
sobota, 24. marec 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk