Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Work Life Balance – zaklínadlo modernej doby

Work Life Balance – zaklínadlo modernej doby

Zamestnaní ľudia sa často stretávajú s rovnakým problémom. Pri budovaní kariéry pracujú 8-12 hodín denne, ale stále to nie je dosť. Kolegovia pracujú viac ako vy, doba je zlá, vo firme sa hovorí o prepúšťaní a ten nový (mladý a pekný) kolega je šikovnejší ako vy.

Cítite sa tak tiež? Známi Kyiosakiho príklad potkanieho závodu. Stále sa naháňate za lepšou prácou, lepším domom, lepšou dovolenkou, lepším autom, lepším telom. A to podstatné vám uniká.

Podobný pohľad na vec má aj môj obľúbený motivátor Ivo Toman. Ten snaženie 90 – 95 % populácie prirovnáva k ceste životom so zlou mapou. Manželke / manželovi hovoríte „Teraz sa Ti nemôžem venovať, musím zarobiť dosť peňazí, aby som sa Ti mohol venovať neskôr viac“. Zrazu sa zobudíte a ste rozvedený / rozvedená. Asi ste išli podľa nesprávnej mapy.

Ako si pri všetkom tomto tlaku máte nájsť čas na cvičenie, uvarenie dobrého jedla, strávenie pekných chvíľ s rodinou či moment len pre seba?

 

Žijeme len raz, práve tu a práve teraz

Každý deň na nás okolie vyvíja tlak, aby sme robili viac, ako sme robili včera. Viac, ako máme pracovného času. Vtedy si treba určiť priority a niektoré veci odložiť. Keď je toho príliš veľa, je ťažké rozlíšiť, čo je skutočne dôležité a čo nie.

Ak človek nevie, čo skôr, je ťažké sa sústrediť. Ak sa nevie sústrediť, aj tie najľahšie činnosti sa stávajú zložitejšími, akými v skutočnosti sú.

Úspech a zlyhanie je podmienené tým, čo človek reálne urobí dnes, nie tým, čo by chcel urobiť zajtra. Preto by si mal každý jasne určiť, čo je pre neho dôležité. Treba si definovať reálnu hodnotu a účel každej činnosti a zamerať sa na tie činnosti, ktoré naozaj majú zmysel.

Ak sa jednotlivec snaží robiť veľa vecí naraz, často sa vzdá už len kvôli tomu, že má toho príliš veľa. Treba si najprv rozmyslieť, na aké činnosti sa oplatí minúť svoju pozornosť a energiu. Nie je to o snahe stihnúť spraviť všetko, ale o rovnováhe vo vynaložení energie a sústredenia. Vtedy sa človek oveľa ľahšie sústredí na podstatné veci.

 

Paradox voľby – rodina vs. práca

Ak si človek chce vyhradiť čas na rodinu, môže si určiť hodiny, alebo dni, kedy nebude mať zapnutý mobil, alebo počítač. Hneď ráno si môže prečítať maily, ale neodpovedať na ne.

Počas dňa si môže vyhradiť napríklad hodinu na napísanie odpovedí, čím si vytvorí časový rámec, počas ktorého sa bude na danú činnosť lepšie sústrediť. Je to oveľa produktívnejšie, ako čítať a odpisovať na emaily priebežne počas celého dňa.

Aká je však skutočnosť? Vďaka technológiám sme „požehnaní“ možnosťou pracovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Dnes nie je ničím výnimočným, ak vám ľudia píšu mail o 2 v noci, prípadne vám odpovedajú na vašu sms o 4 ráno. Pracovný čas už nie od 8 do 16, ale od 0 do 24.

 

Efektívnosť nadovšetko

Na začiatku si treba uvedomiť, že sa nedá stihnúť všetko. A je to tak v poriadku. Svet sa kvôli tomu nezrúti. Nie ste ten najdôležitejší človek v práci. Ak by nenahraditeľný človek pre firmu zomrel a o týždeň by zázrakom vstal z mŕtvych, už by vo firme nenašli pre neho miesto.

Zaneprázdnený človek sa nemusí strachovať o jedlo, rodinu či cvičenie, pretože čoskoro od vyčerpania pravdepodobne odpadne. Každý robí nejaké kompromisy, ale kde je hranica?

Určite by nemala byť ohrozená rodina a zdravie. Začnite od malých vecí a spätne sa prepracujte k veľkým. Napríklad si treba určiť 30 minúť na cvičenie. Za pol hodinu sa človek nabije novou energiou a hneď sa cíti lepšie. Ďalším krokom je vyhradenie času na rodinu a priateľov, napríklad dvakrát v týždni. Pravidelný čas strávený „žitím“dodá chuť do práce a zvýši produktivitu.

 

Divide et Impera

Pracovné prostredie a domáce prostredie sú dve rôzne miesta. Každé vyžaduje inú aplikáciu komunikačných zručností. Pre aktívnych ľudí, ktorí sú v práci zvyknutí na vysoké nasadenie je ťažké sa doma uvoľniť a spomaliť.

Dôležitý je kvalitný nočný spánok. Vyčerpanosť nikomu na pohode nepridáva. Taktiež nie je dobré rozrušovať sa cestou domov. Tichá cesta autom bez rádia a telefónu pomôže upokojiť telo a myseľ sa môže tešiť na čas strávený s rodinou. Na starosti v práci treba zabudnúť a odľahčiť svoje myšlienky napríklad pri spoločenských hrách, alebo v spoločnosti najbližších.

Keď si človek uvedomí, že už nie je v práci, ale doma, bude sa lepšie správať aj k členom svojej rodiny. Mnoho manželiek, či manželov svojim polovičkám vyčíta, že sa k nim správajú ako k zamestnancovi.

Polovičným víťazstvom je uvedomenie si samotného faktu, že je človek doma so svojimi najbližšími a nie v kancelárii. Prvú pol hodinu doma možno využiť ako prechodný čas, odložiť kufrík, vyzliecť sako, prezliecť sa do teplákov a byť manželom / manželkou, otcom / mamou a nie zamestnancom firmy.

Ohodnoťte tento článok:
1
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
sobota, 24. marec 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk