Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Človek sa trápi, lebo sa naučil ako to robiť

Človek sa trápi, lebo sa naučil ako to robiť

"Človek sa trápi, pretože sa naučil, ako to robiť."

Osho

“Kam ide pozornosť, tam ide energia a tam sa odohráva život”. A nazývame to svojím osudom.

Táto jednoduchá informácia sa pre mňa stala kľúčom, kľúčom najkľúčovejším, kľúčom k ďalším kľúčom.

 

Pozornosť je ako reflektor

Naša pozornosť je totižto ako reflektor, niečo osvetľuje, to nazývame „realitou“ a ostatné necháva v tme, nevidené, nepoznané.

Ak mám pozornosť zameranú na nedostatky, budem všade vidieť chyby a nedokonalosť. Prejavom je NEUSTÁLA kritika. A asi chápeme, že veľa radosti nám to do života neprinesie.

Mne, ani mojim blízkym.

Ak mám reflektor zameraný na moc a kontrolu, neustále snímam, čo ohrozuje moju silu, moc a schopnosť kontroly. Prejavom je snaha dostať VŠETKO pod kontrolu bez ohľadu na cenu, akú za to platím ja a moje okolie.

Mimochodom, bezohľadnosť je veľmi charakteristickou črtou tohto typu pozornosti.

A čo také pomáhanie?

To je predsa fajn, ak mám pozornosť zameranú na potreby druhých a ich napĺňanie.

Bolo by to fajn, ak by za tým nebola závislosť. Pocit vlastnej hodnoty závisí od toho, či je moja pomoc ocenená a ja tým pádom prijatá. Ak nie, prichádza dráma a emocionálne vydieranie. A to už také fajn nie je.

Iné zameranie pozornosti vytvára iný typ osobnostnej štruktúry. Okolo toho sa začnú vytvárať návyky, fixovať presvedčenia, vytvárať sebaobraz a budovať ego.

A skôr ako sa nazdáme máme na svete našu náhradnú identitu, ktorej tak uveríme, že už ani nevieme, že to nie sme my a že by to mohlo byť aj inak. Ale o tom inokedy.

 

identita

 

Nátlak nášho ega

Nie je ani tak dôležité, kam máme zameranú pozornosť, akú štruktúru osobnosti sme si tým vybudovali, ako to, čo z toho nám skutočne prospieva a čo nie. A aké škody nám v životoch spôsobuje nátlak, ktorý sami na seba vyvíjame cez sebaobraz, ktorý sme si takto vytvorili.

Ó áno, ten nátlak páchame MY sami na sebe!

“Musíš, malo by sa, nesmieš, nemôžeš…” sú nátlakové metódy sebaobrazu (= ega). Mimoriadne účinné mimochodom. Ale to asi každý z nás dôverne pozná.

Kam ide pozornosť a ako následne ovplyvňuje naše životy, veľmi zrozumiteľne popisuje psychologický systém Enneagram. Popisuje 9 rôznych vzorcov konania, prežívania a myslenia.

V pozadí každého z 9 vzorcov stojí presvedčenie o tom, čo človek potrebuje k prežitiu a ku spokojnému životu.

Enneagram poskytuje mapu, ktorá nám pomáha orientovať sa v sebe aj v ostatných.

Škatuľkovanie ľudí?

Je vôbec možné aby existovalo len 9 druhov ľudí?

Nie, neexistuje. Každý človek je jedinečný, neopakovateľný.

Enneagram popisuje 9 štruktúr, 9 obranných obalov, ktoré sme použili na svoju ochranu. Každá ľudská bytosť si v procese vývoja, výchovy a získaných skúseností buduje určitú stratégiu, ktorou si zabezpečuje lásku, uznanie, prijatie.

Nie je to proces vedomý. A kým dospejeme, takto vytvorený obal – sebaobraz – je tak silný, že už ani nevieme odlíšiť skutočné JA od nánosov nášho ega.

Kedykoľvek si myslíme, že problém je mimo nás, samotná táto myšlienka je našim problémom (S. Covey).

Stará múdrosť hovorí, že falošný priateľ je horší ako falošný nepriateľ, lebo nepriateľa sa strániš, ale priateľovi veríš. A veru, to naše ego je pekne falošný kámoško.

 

Realita ktorú vidíme

Realita, ktorú vidíme, je v podstate len malá časť reality, ktorú osvetlil reflektor našej pozornosti. Ak dokážeme meniť zameranie našej pozornosti, meníme smer energie a tým meníme náš život. A o to tu ide.

Znie vám to príliš duchovne, nedajbože ezotericky? Chápem :-))

Ja sama sa cítim komfortnejšie, ak je to potvrdené aj vedecky.

 

realita

 

Neurovedci o tom hovoria tiež a popisujú to takto: Kam ide pozornosť – teda ako použijem svoj mozog v zameraní pozornosti – zaktivizuje príslušné neuróny, zaktivizovanie neurónov má za následok ich rast a vytváranie nových neurónových spojení. Tak nejak. Každé zameranie pozornosti vytvára špecifické siete neurónov.

Hovorí sa tomu aj neuroplasticita.

Psychológovia pracujúci s týmito zisteniami, napr. Daniel Goleman, autor kľúčovej knihy o emočnej inteligencii, odporúčajú ako účinný postup k zmene „Name it to tame it“.

Pomenuj to, aby si to skrotil. Inými slovami, v prvom rade sa treba naučiť všímať si kam ide moja pozornosť, vedieť to pomenovať a tým sa štartuje proces zmeny.

Aby sme to vedeli pomenovať potrebujeme nejakú pomoc. Naštudujem si zobrané spisy C.Junga, idem študovať psychológiu, vyhľadám kouča, alebo... Možnosti je veľa.

Enneagram je jeden z nich.

Rozhodne neodmietam iné. Avšak nič komplexnejšie, ucelenejšie a vhodné na "domáce" použitie ako Enneagram nepoznám. Poskladal mi všetky doterajšie čriepky poznania do celistvého obrazu.

Enneagram slúži ako mapa, vďaka ktorej je možné presne a relatívne rýchlo nájsť “kameň úrazu” alebo “zdroj problému”.

V členitej krajine sa bez mapy či kompasu stratíme. Ak sa snažíme pochopiť niečo tak zložité, ako je ľudská osobnosť, je užitočné mať niečo, podľa čoho sa môžeme orientovať.

Enneagram pomáha zorientovať sa v našej osobnosti, aby sme lepšie rozumeli nielen sebe, ale i druhým ľuďom. A následne meniť tie návyky, ktoré nám až tak neprospievajú. Zmeniť môžem však len seba. Snaha meniť druhých je len ďalším zdrojom konfliktov a vzájomnej frustrácie.

Ak však mením seba, svoje postoje a návyky, mení sa aj svet okolo mňa.

A keď aj druhého nezmením, ale pochopím a akceptujem takého ako je, otvára sa priestor pre kvalitnejšie vzťahy.

Ohodnoťte tento článok:
1
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
piatok, 20. apríl 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk