Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Peniaze a ich (ne)zmysel

Peniaze a ich (ne)zmysel

V dnešnej dobe sa väčšina ľudí prestala pýtať.

Akoby sa niekam stratila tá vrodená zvedavosť.

Prečo sme vlastne na tomto svete? Kam ísť? Čo robiť? Tá hŕstka, ktorá hľadá zmysel života sa aj tak krúti v tomto nezmyselnom reťazci, v systéme, ktorý vytvorila partia ľudí, ktorí majú moc.

A túto moc a postavenie si upevňujú pomocou peňazí. 

 

Život bez peňazí

Všetko informácie, ktoré sú nám ponúkané v médiách sa nám snažia podsúvať predstavu, že bez peňazí sa vlastne nedá žiť.

Ale tie predsa tiež mali svoj vývoj a v minulosti neexistovali. Existoval výmenný obchod, ľudia si pestovali, dochovali, vyrobili. Ak sa niečo pokazilo, prišli na to, ako to opraviť.

Dnes sa spoliehame na to, že ak sa niečo pokazí, kúpime si nové, alebo nám to niekto iný opraví, veď na to máme peniaze. Mali by sme však uvedomiť, že sú to len bezcené papieriky, ktoré pre život človeka nie sú nevyhnutné.

Predstavte si situáciu, ktorá v dnešnej dobe destabilizácie Európy, či svetových kríz, nie je až taká nepredstaviteľná, a to, že by peniaze naozaj stratili svoju prezentovanú hodnotu. Príkladom toho je Grécko.

 

V počiatkoch ekonomickej krízy, v roku 2009, som sama bola svedkom takéhoto kolabsu. V tomto roku som pracovala v jednom hoteli na ostrove Kréta, kde jedného dňa prišiel manažér, ktorý už dlhšiu dobu  fajčil jednu cigaretu od druhej a očividne bol v strese, že banka mu nedala peniaze na výplaty zamestnancov, ktorí mimochodom už výplatu nedostali štyri mesiace.

Čo by ste v takom prípade robili vy?

Hovoríte si, že máte peniaze našetrené? A čo v prípade, že ich vlastne nemáte na čo použiť? Keďže všetci štrajkujú a nikto nepracuje, čo si za ne chcete kúpiť?

V prvom rade si treba uvedomiť, že z peňazí sa človek nenaje.

A v tom druhom...

No, to každý pochopí, ak sa cez víkend zastaví v akomkoľvek nákupnom centre, nezávisle od toho, či je vonku krásne počasie, ktoré by sa dalo stokrát lepšie využiť, obchod praská vo švikoch. Všetci sa predbiehajú, kto bude skôr pri preplnených pokladniach, kde strácajú čas.

Ďalší vzácny čas, ktorý už aj tak stratili v práci pri získavaní peňazí, pretože človek vlastne vymieňa svoj životný čas za veci. Čas, ktorý nie je nekonečný. Čas, ktorý nám bol daný, aby sme s ním múdro naložili.

 

Ľudia si zvykli vymieňať peniaze za veci, ktoré vlastne ani nepotrebujú

Ak má sused lepšie auto, tak sa hneď hrnú do obchodu kúpiť nové, prípadne ak naň nemajú peniaze, tak ticho závidia a ostatným hovoria, ako sa ich sused, miestny lekár, určite nechal od nejakého pacienta uplatiť, lebo kde by inak vzal na to prachy?

A ten sa možno so slzami v očiach usmieva, pretože si kvôli tomu, aby vyzeral "na úrovni" zobral pôžičku, s ktorou sa zadĺžil na 10 rokov, čo je asi pravdepodobnejšie pri súčasných slovenských platoch.

Kvôli peniazom vzniká závisť, nevraživosť, ľudia sa zadlžujú, upadajú do depresie, neustále sú v strese, že ak stratia prácu, tak im exekútor zoberie všetko.

Ale je naozaj majetok "všetko" ? Ak by ste o toto všetko prišli, čo by ste cítili? Keby ste nemali nič?

Určite by vám napadlo: "Čo si o mne bude myslieť rodina, priatelia, známi?"

A to je presne zmyslom toho systému, aby boli ľudia naprogramovaní rovnako.

Treba chodiť do školy, potom si nájsť prácu, čo na tom, že vás nebude baviť, hlavne, že zarábate toľko, aby ste si postupne mohli kúpiť všetko to,  čo majú ostatní.

Aby ste si mohli založiť rodinu a tej poskytnúť to, čo vaši rodičia poskytli vám. Aby ste nevyčnievali z radu, aby vás neohovárali, že ste iný...A ak by ste o to prišli, ocitli by ste sa, ako sa vraví, na okraji spoločnosti.

Keby ste napríklad boli bezdomovcom, čo znamená, že by ste boli človek nie bez hodnoty, nie bez vzdelania, ale bez majetku, tak by o vás málokto zavadil pohľadom. Akoby ste stratili status človeka. Akoby ste už neboli tým človekom, ako keď ste majetok mali.

 

Sme závislí. Závislí na systéme. A každá závislosť by sa mala liečiť.

 

"Pomyslite na všetku tú krásu, ktorá ešte ostala okolo vás, a buďte šťastní."

Anna Franková

Treba začať od seba.

Pri hľadaní seba samého by sa mal človek zamyslieť nad tým, čo by robil, keby peniaze neexistovali.

Chcete byť umelcom, architektom, kaderníčkou? Buďte! Urobte všetko preto, aby ste boli šťastní. To je zmyslom bytia, byť štastný, vytvorit si vlastný svet, robiť čo vás baví, nezávisle od toho, koľko za to dostanete zaplatené.

Naučte sa skromnosti, pokore, získajte späť stratenú ľudskosť, miesto toho, aby ste sa nechali zaslepiť pozlátkom, ktoré vám ponúka systém. Žite bez strachu, že sa vám niečo nepodarí. Ako viete, že vám niečo nevyjde? Ak nemáte veštecké schopnosti, pustite sa do toho! Iba tak zistíte, či na to máte a ak do toho dáte všetko, tak sa to podarí. 

Nájdite si však  čas nielen na prácu, ale aj na rodinu, na ľudí, ktorých máte radi a ktorí sa raz pominú a tie vaše našetrené peniaze vám ich nevratia späť.

Chcete byť šťastní?

Buďte!

Predstavte si situáciu, keď si kúpite krásne nové topánky (v prípade chlapov, ak si kúpite nové auto :) ) a ten pohľad, keď vidíte ako vaše dieťa robí prvé kroky alebo keď vidíte tú lásku v očiach niekoho iného keď sa na vás pozerá, ten úsmev, keď niekomu spravíte radosť. Ktorý pocit je intenzívnejší? Čo vás robí väčšmi šťastnými?

Zmysel života možno nie je neustále hľadať jeho zmysel, ale dať zmysel životu, ktorý žijete, lebo iba vy napĺňate stránky knihy vášho života. Ale táto kniha sa už nedá prepísať, preto žite tak, aby ste raz pri listovaní späť neľutovali svoje rozhodnutia.

Ohodnoťte tento článok:
0
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
piatok, 20. apríl 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk