Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Žijete tak, ako sa to od vás očakáva?

Žijete tak, ako sa to od vás očakáva?

Istý výrok hovorí, že najväčšie väzenie, v ktorom žijeme je strach z toho, čo si myslia druhí.

Možno poznáte tú paralýzu, keď máte vystúpiť pred ostatnými.

Či len v skupine vyjadriť svoj názor, ktorý sa nezhoduje s väčšinou.

Nie je to práve najpríjemnejšie a často zostaneme radšej ticho, než by sme sa vyjadrili. Netýka sa to však len takýchto situácii.

 

Prečo robíte to čo robíte?

Už ste si niekedy položili otázku prečo ste šli na školu, na ktorú ste šli? Prečo robíte práve takú prácu, akú robíte? Prečo ste si založili rodinu, máte deti?

Možno niektorá z odpovedí bola, lebo sa to očakávalo, lebo to niekto chcel. Lebo to tak proste v živote chodí. Lebo som musel-a. Lebo sa to má. Lebo som nemal-a na výber.

Robili ste teda to, čo sa od vás očakávalo. To, čo ste mali, k čomu ste boli „donútení“. A možno to robíte stále. Položte si otázku kto to od vás očakával, či očakáva.

Snažíte sa vyhovieť okoliu, naplniť ich predstavy. Chcete, aby vás prijímali a mali radi. A tak robíte to, čo si myslíte, že sa od vás vyžaduje. To, čo by ich mohlo potešiť. A ste si istí, že to ONI od vás chcú?

Väčšinou nechcú. Sú to len vaše presvedčenia. Vaše myšlienky a hodnotenia, ktoré im pripisujete. Robíte totiž to, čo si myslíte, že očakávajú. Ste to VY, kto si to myslí. Robíte to, pretože VY chcete byť prijatí.

 

Zmena je jediná istota

A ak ste sa niekedy stretli s odporom, či nevôľou pokiaľ ste svoje správanie zmenili, je dosť možné, že je to len odpor voči zmene. Okolie je na určité správanie, určitú reakciu zvyknuté a zrazu nastáva zmena. Možno sú prekvapení, vyvolali ste u nich na chvíľu pocit neistoty. A vy ste si ich reakciu vysvetlili tým, že od vás očakávali niečo iné.

Áno, máte pravdu, ale ide iba neistotu z toho, čo sa bude diať. V podstate ste narušili vašim blízkym ich komfortnú zónu, nútite aj ich ku zmene a tak je jasné, že to neprijímajú s nadšením.

Inokedy sa zase chcete vyhnúť sústrastným pohľadom, či nepríjemnému „záujmu“. Nechcete, aby ostatní o vás hovorili, ukazovali na vás, či sa vypytovali. Nechcete vytŕčať z davu. Nechcete, aby sa vypytovali na veci, ktoré vám sú nepríjemné. Máte tendenciu vysvetľovať a obhajovať sa. Možno sa cítite veľmi frustrovaní, pretože sa vám nedarí dosiahnuť to, čo by ste chceli.

Pred kým sa však obhajujete? Komu vysvetlujete? Okoliu? Sebe? Opäť sú to vaše presvedčenia, vaše hodnotenia, z ktorých máte strach a pripisujete ich ostatným.

 

Sú to vaše myšlienky

Pravdepodobne ste sa nikdy neopýtali na názor druhých. Na to, čo si o situácii myslia. Nedali ste im vôbec šancu prejaviť sa. Vnímate situáciu len zo svojho pohľadu, zo svojho stanoviska. Projikujete svoje myšlienky do druhých a potom máte obavy z toho, čo by si ONI mohli myslieť. V podstate, ale máte strach sami zo seba. Zo svojho hodnotenia.

Máte tak hlboko zakorenené, že by určité veci mali nejak byť, že ani nepremýšľate o tom, ako by ste ich chceli. Nepremýšľate nad tým, po čom skutočne túžite. Ale hodnotíte sami seba za to, ak nedosiahnete, čo by ste mali. Ak sa vám nedarí v tom, čo by ste mali. Ste majstri hodnotenia a porovnávania. Máte predstavy o tom, čo ako má byť. Ale často nemáte tušenie, čo by ste naozaj chceli. Čím by ste sami seba mohli urobiť šťastnejšími a spokojnejšími vo vašich životoch. Staráte sa viac o to, čo si myslia druhí, než o to, ako sa postarať o seba.

V detstve ste si osvojili, či vytvorili na základe skúseností určité presvedčenia. Ak hovoríte, že by sa niečo malo, hovoríte o tom, čomu vy veríte, že by sa malo. Ak hovoríte, že niekto od vás niečo očakáva a pritom vám nič také nepovedal, tak je to opäť len vaše presvedčenie.

Nakoľko dokážete byť sami sebou? Napĺňať svoje vlastné potreby, žiť svoj život, miesto toho, čo si myslíte, že sa od vás očakáva? Alebo je jednoduchšie robiť to, čo sa očakáva, než ísť si za tým, čo by ste skutočne chceli, pretože máte strach zo zlyhania? Neviete ako na to, alebo vám to príde nemožné?

 

Nežite "lebo sa to má"

Študujete, pracujete, zakladáte rodiny, staviate domy, beriete hypotéky atď., pretože to tak má byť. Naučili ste sa, že to tak má byť. Že sa to očakáva. Je to model, ktorý ste si osvojili. Nakoľko vás uspokojuje takýto život? Napĺňa vás? Ak nie, čo vám bráni v tom, žiť podľa svojich predstáv? Strach?

Presvedčenia sú niečím, čo sa dá zmeniť. Je to niečo, čo ste sa naučili, ale to neznamená, že sa jedná o univerzálnu pravdu. Je to vaša pravda, váš svet. A je na vás, čo s ním, či s nimi urobíte. Môžete im naďalej veriť a presviedčať o nich ostatných. Alebo sa s nimi naučiť pracovať a zefektívniť ich.

Viac sa môžete dozvedieť na „Úvod do NLP – víkendový kurz“ www.nlp-terapia.sk

Ohodnoťte tento článok:
0
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
piatok, 20. apríl 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk