Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

3 tajomstvá úspešnej kariéry, ktoré musí poznať každý študent

3 tajomstvá úspešnej kariéry, ktoré musí poznať každý študent

„Musíš byť realista,“ každý jej hovoril. „Budeš súťažiť s tisíckami ďalších múdrych, pracovitých a snažiacich sa čerstvých absolventov.“

Martina bola prváčka na vysokej škole, keď prvýkrát pocítila potrebu nezávislosti. V dnešnom svete tvrdej konkurencie si uvedomila, že musí okamžite začať konať, aby sa dostala k vysnívanej práci.

„Získanie dobrého miesta hneď po škole by mi otvorilo sľubnú kariéru,“ povedala. „Finančná stabilita a nezávislosť sú takisto veľkým lákadlom pre každého študenta, hlavne ak si uvedomí, koľko peňazí rodičov vysokoškolák stojí.“

Ale ako to urobiť tak, aby vynikla spomedzi tisícok iných študentov?

 

Namiesto opakovania otrepanej výhovorky „som len prváčka, mám kopu času na získanie skúseností“ si za cieľ určila nájdenie výhodnej stáže, ktorá by naštartovala jej kariéru. A namiesto použitia tradičných, dávno prežitých metód hľadania práce bola kreatívna a využila technológie, ktoré mala k dispozícii.

Najprv sa musela rozhodnúť, čo vlastne chce a na koho sa má obrátiť. Začala aktívne dávať na LinkedIn cielené inzeráty. S pomocou sociálnych médií tak vyhľadala príležitosti, ktoré boli pre ňu zaujímavé.

Jej inzerát na hľadanie stáže bol jednoduchý, ale veľmi efektívny. Dostávala množstvo emailov, v ktorých ju chválili za jej kreativitu a objavilo sa aj niekoľko pozvánok na pohovor a pracovných príležitostí.

Choď do toho, dievča!

Pracovná nezávislosť je práve o tom byť iniciatívny, hľadať kreatívne riešenia a ignorovať negatívne postoje, pretože inak kontrolu nad svojou kariérou nezískate.

„Kariérny úspech vám nespadne len tak do lona,“ vyjadrila sa Martina. „Chce to odhodlanie, víziu a vytrvalosť.“

Keďže Martina vie, aké ťažké je pre čerstvých absolventov nájsť si prácu, rozhodla sa podeliť o svoje skúsenosti. Čo sa vlastne naučila? Tu sú 3 najdôležitejšie tajomstvá úspešnej kariéry, ktoré by mal poznať každý študent pred tým, ako opustí vysokú školu:

 

1. Buďte pripravený ukázať, ako sa odlišujete

Je veľmi dôležité uvedomiť si, ako sa vy osobne odlišujete z profesionálneho hľadiska od ostatných. Vyberte si jednu zo svojich silných stránok a rozvíjajte ju, staňte sa expertom v danej oblasti.

Čo ak na to nemáte čas, alebo príležitosť? Chopte sa iniciatívy. Využívajte svoj čas efektívne a ukážte všetkým, že na to máte a spravíte pre to čokoľvek.

Napríklad ak pracujete vo firme na stáži, skúste vypracovať návrh vlastného projektu a prezentujte ho svojmu nadriadenému.

Bonusový tip: zdokumentujte si poctivo všetky svoje aktivity, nikdy neviete, čo sa vám v budúcnosti bude hodiť do životopisu.

 

2. Vzťahy, vzťahy, vzťahy

Takzvaný networking je pre vašu budúcu kariéru nevyhnutý, či už ste introvert, alebo extrovert. Nemusíte byť zrovna miláčik večierkov, alebo obchádzať každú jednu z kultúrnych/charitatívnych/športových akcií. Vzťahy môžete budovať aj na sociálnych sieťach, virtuálnych spoločenských akciách, informačných pohovoroch, príležitostí je neúrekom.   

Poznáte anglický pojem „elevator pitch“? Voľne by sa tento výraz dal preložiť ako „ako zaujať vo výťahu". Predstavte si, že nastúpite do výťahu s Billom Gatesom a máte 5 poschodí na to, aby ste ho zaujali natoľko, aby vám ponúkol prácu. To je „elevator pitch“.

Vždy majte po ruke pripravenú vizitku a váš 30-sekundový elevator pitch vystihujúci vaše kvality.

Elevator pitch je v podstate vaše profesionálne predstavenie sa. Nie ste si istý, čo by váš krátky monológ mal obsahovať? Ak ste študent, mal by obsahovať informácie o tom, kde študujete, aký obor ste si vybrali a aké sú vaše kariérne ciele.

Bonusový tip: vždy majte pripravenú vizitku. Na to, aby ste mali vizitku nemusíte mať zamestnanie. Môžete na nej jednoducho uviesť svoje meno, kontaktné informácie a na zaujatie nezaškodí aj výstižné heslo. Vždy majte pár pri sebe. Nikdy neviete, koho vám šťastena pošle do cesty.

 

3. Vždy majte pozitívne vyžarovanie a úsmev na tvári

Správny výzor v obchode veľa znamená.

Profesionálov vždy priťahuje optimizmus a pozitívne zmýšľanie. So správnym prístupom (a oblečením) môžete dosiahnuť hocičo.

Nikdy nie je príliš skoro začať uvažovať o pracovnej nezávislosti. Vezmite svoju kariéru do vlastných rúk tak skoro, ako sa len dá a nebudete ľutovať. Tak ako Martina budete ďaleko pred svojou konkurenciou a predbehnete svojich spolužiakov na ceste za kariérnym úspechom.

Origínál článku na: careerealism.com

Ohodnoťte tento článok:
0
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
sobota, 24. marec 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk