Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Ísť či neísť na vysokú školu, to je otázka

Ísť či neísť na vysokú školu, to je otázka

Za posledné obdobie mi prišlo niekoľko emailov od stredoškolákov, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či ísť alebo neísť na vysokú školu a ktorých zaujímal môj názor.

Predpokladám, že dilemu či ísť alebo nie na vysokú školu si prežíva každý jeden stredoškolák s ako-tak normálnymi študentskými výsledkami a preto som sa rozhodol vyjadriť sa k tomu aj verejne, cez môj blog.

Vždy, keď mi niekto napíše, snažím sa danému človeku poradiť, ale konečné rozhodnutie vždy nechám na ňom.

A tak to urobím aj teraz.

V tomto článku som spísal výhody a nevýhody štúdia na vysokej škole, no konečné rozhodnutie či ísť, alebo nie, nechám na tebe.

 

Ja a vysoká škola

Ja vysokú školu nemám, ale nie preto, lebo som na ňu “nemal”, ale preto, že som sa rozhodol, že to pre mňa nebola tá správna voľba.

Dnes, 9 rokov po ukončení strednej školy, môžem povedať, že som s mojim vtedajším rozhodnutím veľmi spokojný.

To ale samozrejme neznamená, že nejsť na vysokú školu je tým správnym rozhodnutím pre každého mladého človeka.

 

Čo je pri rozhodovaní či ísť na vysokú školu najdôležitejšie

Pri rozhodovaní či ísť alebo neísť na vysokú školu je najdôležitejšie či vieš, čo od života chceš a či máš jasné plány, čo budeš po škole robiť.

Ak túžiš po podnikaní, máš milión nápadov, vidíš v nich potenciál, si motivovaný a máš chuť “makať”, choď si za svojim snom.

Na druhú stranu, ak si nie si istý, čo chceš v živote robiť, alebo ak vieš, že chceš podnikať, ale nevieš kde začať, choď na vysokú. Získaš tak minimálne niekoľko rokov času na to, aby si prišla na to, čo chceš v živote robiť, čo ťa baví a čomu sa chceš venovať.

 

vysoká škola

 

Ak chceš byť doktorom či právnikom, na výber moc nemáš a na získanie licencie jednoducho potrebuješ titul z vysokej školy. Vtedy nemáš na výber a vysokou si musíš prejsť.

Ale keďže vieš, že chceš byť doktorom, predpokladám, že nemáš dilemu či na vysokú ísť, alebo nie.

 

Výhody štúdia na vysokej škole

 

Máš možnosť ísť cez leto legálne pracovať do USA či iných krajín

To je veľká výhoda, ktorú majú iba vysokoškoláci, a podľa mňa jedna z tých najväčších.

 

Máš možnosť ísť na výmenné študijné pobyty do zahraničia

Máš možnosť ísť na výmenné študijné pobyty do zahraničia, na ktoré máš dokonca možnosť získať “vreckové” (cez program Erasmus a iné), čo je tá spolu s výhodou číslo 1 tá najväčšia výhoda vysokoškolákov.

zahraničná univerzita

 

Získaš množstvo kamarátov

Ľudia zvyčajne nazbierajú najviac kontaktov počas štúdia na vysokej škole. Stretneš mnoho ľudí z rôznych kútov Slovenska či sveta (podľa toho, kde študuješ).

Na vysokej škole je tiež najväčšie percento dospelých, nezadaných dievčat či chalanov, takže výber je veľký a je veľká šanca, že svoju budúcu životnú partnerku stretneš práve tam.

 

Vysoká škola je zábava

Podľa toho, akú školu si vyberieš, budeš buď “žúrovať” veľa, alebo ešte viac. Žúrovacím obdobím svojho života si asi musí prejsť každý a tým najlepším obdobím je na to podľa všetkého práve vysoká škola.

Prečo?

Pretože na základnej si ešte stále dieťa a v tridsiatke spitý niekde v klube predsa len vyzeráš tak trochu ako starý ožran.

 

Vysokoškolský diplom ti môže v niektorých prípadoch pomôcť

Na určité povolania diplom jednoducho potrebuješ.

Chceš byť lekár? Nemáš na výber a musíš si to odštudovať.

Diplom má ale aj pre niekoho trochu neočakávané výhody a to v prípade zamestnania v zahraničí. V mnohých krajinách ti napríklad nepovolia (legálne) vyučovať angličtinu, pokiaľ nemáš aspoň bakalársky diplom (Južná Kórea a iné).

V Austrálií ti zase diplom uľahčí získanie pracovných víz alebo rezidentskej karty (povolenia na trvalý pobyt v krajine).

 

Vďaka vysokoškolskému diplomu môžeš zarobiť viac

Píšem môžeš zarobiť, nie že na isto zarobíš. Diplom totiž nie je všetko, čo určuje výšku tvojho hodinového zárobku.

Ak si si istá, že chceš byť celý svoj život zamestnaná a že si chceš vybudovať kariéru v úspešnej firme, potom ti diplom určite pomôže.

 

Vysoká škola ti pomôže získať čas na to, aby si sa “postavil na vlastné”

Byť dospelákom nie je jednoduché.

Musíš si platiť účty a pokiaľ práve nemáš bohatých rodičov (alebo frajera), ktorí ťa podporujú, buď si zarobíš sám, alebo nemáš nič.

Vysoká škola ti umožní o svoj život sa až tak nestrachovať – zvyčajne si totiž vystačíš s nejakou brigádou (výnimku tvoria externí študenti, ktorí sú zamestnaní a za školu si platia sami).

 

Nevýhody štúdia na vysokej škole

 

Čas strávený na vysokej škole môžeš venovať rozvoju svojej osobnosti a svojho podnikania

Škola nie je jediné miesto, kde sa dá vzdelávať.

Učiť sa nové veci a zlepšovať sa dá aj sám, bez pomoci učebníc a profesorov, ale za pomoci kníh, internetu, špecializovaných blogov, online kurzov či špecializovaných online komunít.

 

Samovzdelávanie je efektívnejšie ako vzdelávanie na škole

Na vysokej škole sa učí milión rôznych predmetov a okruhov, z ktorých ťa drvivá väčšina podľa všetkého ani nebude zaujímať.

Musíš sa ale učiť veci, ktoré ťa nebavia, lebo inak neurobíš skúšky a školu nikdy nedokončíš.

Na druhú stranu, ak neštuduješ na vysokej, máš možnosť vzdelávať sa sám, v tom, čo ťa baví a zaujíma, a tak rýchlo, ako si schopný.

Ak by som to dal do grafu, aj pri veľmi optimistickom odhade, že ťa bude baviť 60% toho, čo budete na škole preberať, nedá sa to ani zďaleka porovnať so 100%, keď študuješ doma sám iba to, čo ta naozaj baví a zaujíma (predpokladám, že ak ťa nikto nenúti, neštuduješ dejiny ázijských krajín, pokiaľ ťa dejiny ázijských krajín naozaj nezaujímajú).

vzdelávanie

 

Získaš skúsenosti, ktoré sú dôležitejšie ako vzdelanie

Dám ti otázku.

Firma hľadá nového zamestnanca a má na výber z dvoch ľudí. Tá prvá má skončenú strednú školu s maturitou a má 5 rokov skúseností. Tá druhá má vysokoškolský diplom, ktorý práve získala. Počas štúdia iba brigádovala, aj to mimo svoj obor.

Moja otázka znie, koho si daná firma vyberie?

Na 99% to bude človek so skúsenosťami. Prečo? Pretože peniaze firme nezarábaš recitovaním poučiek a ani robením testov, ale reálnym použitím svojich vedomostí v praxi.

Práve preto budeš často ako prvú vec vo svojom prvom zamestnaní počuť, že máš zabudnúť všetko, čo ťa učili na škole, pretože tak to v reálnom svete biznisu jednoducho nefunguje.

 

Nič ťa nedrží v tvojom meste či na Slovensku

Môžeš sa presťahovať do iného mesta alebo rovno do inej krajiny.

Keďže nechodíš na vysokú školu, nemusíš byť neustále v jednom meste. To ti otvára nové možnosti, ktoré vysokoškoláci nemajú.

Alternatívou pre štúdia-chtivých je štúdium na vysokej škole (alebo college) v zahraničí.

 

Záver

Pokúsim sa to celé uzavrieť v skratke.

Chceš byť doktorom, právnikom, vedcom či iným špecializovaným pracovníkom? Choď na vysokú a študuj.

Nevieš, čo v živote chceš? Choď na vysokú. Keď to zistíš počas štúdia, budeš sa môcť rozhodnúť či sa ti oplatí školu dokončiť a získať titul, alebo zo školy jednoducho odídeš a začneš sa venovať tomu, čomu chceš.

Chceš podnikať a máš jasný plán? Choď si za svojim snom. Nestrácaj čas vysokou školou, ktorá ti možno ani nič nedá. Vzdelávať sa môžeš aj sám – nikdy to nebolo jednoduchšie.

Začal si podnikať už počas strednej školy a dokonca máš už aj prvých klientov/zákazníkov? A stále váhaš? Ak ťa to baví a vieš si predstaviť to robiť každý deň po minimálne najbližších 5 rokov, choď si za tým. Ak to náhodou nevyjde, na vysokú môžeš ísť aj neskôr.

 

Poznáš niekoho, kto sa práve rozhoduje či ísť na vysokú, alebo nie? Pošli im tento článok, ktorí im môže ich rozhodnutie uľahčiť. Poznáš ich veľa? Zdieľaj tento článok na svoj Facebook a pomôž svojim kamarátom. Budú ti vďační.

Napadá ťa iný dôvod, prečo na vysokú školu ísť, alebo prečo je lepšie ju vynechať? Podeľ sa so svojimi skúsenosťami s ostatnými v komentároch pod článkom.

Originál článku na: samsebepan.sk/ist-ci-neist-na-vysoku-skolu/

Ohodnoťte tento článok:
0
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
sobota, 24. marec 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk