Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Nebezpečná motivácia študentov

Nebezpečná motivácia študentov

Vo vysokoškolskom prostredí sa pohybujem už viac ako 9 rokov. 5 rokov som ako študent v zadných laviciach sedel na prednáškach a 4 roky sa ako doktorand / učiteľ snažím zistiť, ako dostať žiakov zo zadných lavíc do predných. Vysoké školy sa menia, zapájajú sa stále viac a viac do aktivít, ktoré majú byť pre študentov prínosom a ukázať im „reálny svet“, aký ich čaká tam vonku, keď odovzdajú indexy.

Jednou z takýchto aktivít, ktorá sa v pravidelných intervaloch (cca každé 2 mesiace) na fakultách manažmentu a im podobných koná, je prednáška známych osobností zo sveta biznisu. Práve tie považujem za jednu z najväčších hrozieb, s ktorými sa na univerzite môže mladý človek stretnúť. 

 

Zlaté deti za katedrou

Ako takéto prednášky známych a úspešných osobností prebiehajú? Už mesiac pred ich konaním môžete vidieť na všetkých miestach fakulty, ktoré to povoľujú (vrátane wc) vylepené plagáty. „Príďte sa učiť od najlepších“, „Špička slovenských podnikateľov“, „Ako sa stať úspešným“.

Slogany, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani marketingová agentúra. Vždy, naozaj vždy, musia byť na plagáte minimálne 2 z týchto úspešných podnikateľov. Usmiati, bezprostrední, mladí. Veková skupina je maximálne do 40 rokov. Ak aj má niekto viac, rozhodne vyzerá mladší. Zdravý životný štýl a veľa pohybu. Prirodzene.

Kto sú títo ľudia? Určite ich poznáte, Slovensko je malé. Je ich maximálne 12 -15. Ak ste boli aspoň na troch z takýchto prednášok, je veľká pravdepodobnosť, že sa niektorí speakeri opakovali. Spoluvlastník známeho kníhkupectva, pani z internetového portálu na hľadanie práce, manažér najväčšieho internetového vyhľadávača, pani zo známej banky, mladý muž z reklamnej agentúry, pani z internetového portálu na predaj leteniek. 

Všetko sú to ľudia, ktorí si zasluhujú obdiv a uznanie za to, čo dosiahli. Určite majú schopnosti, ktoré väčšina populácie nemá. Nadpriemerná inteligencia, spoznanie výhodnej obchodnej príležitosti, výborne manažérske zručnosti. Taktiež som presvedčený, že dôvod, prečo sa zúčastňujú takýchto prednášok je ich dobrý úmysel. 

Snaha podeliť sa so svojimi skúsenosťami so študentmi. A tu vzniká problém. 

 

Nie je všetko zlato, čo sa...

Prednáškové miestnosti, počas semestra poloprázdne, sú zrazu preplnené a vy ste radi, ak sa vám ujde miesto na státie. Hostia hovoria, ako inak, o svojich úspechoch. O tom, ako sa im podarilo chopiť šťastie za pačesy a už ho nepustiť. O tom, ako stále verili svojmu snu a svojmu úspechu, aj keď ich už všetci odhovárali a tvrdili, že nemá zmysel pokračovať. O tom, ako robili 20 hodín denne, 6 dní v týždni posledných 10 rokov. 

Študentom sa to samozrejme počúva dobre. Kto z nás by nechcel mať vlastnú, úspešnú firmu? Kto z nás by nechcel chodiť po rôznych konferenciách, oslavách a pravidelne sa objavovať na obálkach finančných časopisov? Ruku na peňaženku a povedzte pravdu.

Po prvom rečníkovi prichádza druhý, ktorý rozpovie svoj príbeh. Je zasadený do iného kontextu, do inej situácie, ale predsa. Niektoré znaky sme už počuli pred chvíľou. 

Viera v seba, odhodlanosť, vízia. Viera v úspech, vytrvalosť, motivácia. Toto všetko sú vlastnosti, ktoré keď hodíte do mixéra a budete mixovať dostatočne dlho, namixujete úspešného podnikateľa. 

Ako to vnímajú študenti? Sú nadšení, verte mi. Bol som tam. Hovoril som s nimi. Na jednej strane cez deň počúvajú poučky, nezmyselné vzorce a učia sa 30 rokov staré definície. Na druhej strane počujú (alebo chcú počuť) že ak budú replikovať správanie, ktoré druhých ľudí priviedlo k úspechu, budú automaticky úspešní aj oni. 

 

Aha, ten ľadovec 

Poznáte tú vetu: „To je len vrchol ľadovca - to hlavné (90% ľadovca) sa skrýva pod vodou.“ Tak je to aj s úspešnými ľuďmi a s ich úspechmi. To, čo vidíte a počujete, je len tých 10%, vďaka ktorým sú tam, kde sú a kde by sme chceli byť aj my.

Hlavnú časť a hlavné dôvody, prečo sa stali úspešnými tam, kde druhí zhoreli, nevidíte a pravdepodobne ju ani nikdy vidieť nebudete. Často krát to nedokážu popísať ani samotní úspešní podnikatelia.

„Mal som šťastie“, „Bol som v správnom čase na správnom mieste“, „Osud to tak chcel“. Odpovede úspešných ľudí na otázku, prečo boli úspešní. Nie je možné opakovať situácie, ktorým čelili títo ľudia vo svojich časoch. Preto nie je ani možné opakovať správanie niekoho druhého a slepo veriť, že úspech sa raz dostaví. 

 

Ach, tá pravdepodobnosť

A to je práve ten najväčší podraz, ktorý sa na študentoch zúčastňujúcich sa podobných prednášok robí. Študenti počujú o úspechu, ale nepočujú o bankrotoch. Vidia bohatstvo, ale nevidia chudobu. Povedia im o 10 úspešných mladých Slovákoch, ale nepovedia im o 10 000 Slovákoch, ktorí začali podnikať a neuspeli. 

100 krát hodím kockou. 15 krát mi spadne číslo 6. Zavolám študentov a ukážem im video, na ktorom bude zachytené, ako som 15 krát hodil číslo 6. Čo myslíte, aké ponaučenie si z toho zoberú? Že ak budú hádzať rovnakou technikou, rovnakou silou a rovnakým smerom ako ja, tak im padne číslo 6.

 

Úspech vs. Neúspech 

Uvažovali ste nad tým, na akom princípe funguje naše školstvo? Ak zle odpoviete, dostanete zlú známku. Ak zvolíte nesprávnu možnosť v teste, dostanete málo bodov. Ak nevypočítate správne príklad,...

Počas všetkých rokov presedených v školských laviciach sa zlá odpoveď (neúspech) rovná zlej známke. Trestáme žiakov, ak zle odpovedajú. Tento princíp zmýšľania sa s nami nesie počas celého života. Dobrá odpoveď rovná sa úspech, zlá odpoveď rovná sa neúspech.

Oslavujeme ľudí, ktorí sú úspešní a nechceme počuť o ľuďoch, ktorí sú neúspešní. Avšak tak, ako nemôže existovať svetlo bez tmy, ako nemôže existovať teplo bez chladu, tak nemôže existovať úspech bez neúspechu.

Je chybné ukazovať žiakom na (vysokých) školách len úspech a úspešných ľudí. Je nebezpečné utvrdzovať ich v tom, že ak okopírujú správanie úspešných ľudí, tak určite budú úspešní aj oni.

Je dôležité hovoriť o úspechu, klásť ho ako pozitívny príklad statným, ale nesmie sa pritom zabúdať hovoriť o neúspechu. 

Ohodnoťte tento článok:
2
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
piatok, 20. apríl 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk