Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Koľko cukru je zdravé jesť?

Koľko cukru je zdravé jesť?

V slovenských kuchyniach nájdeme cukor v rôznych podobách. Ku klasickému bielemu cukru sa pridávajú aj prírodne cukry, umelé sladidlá a… skrytý cukor v množstve bežných potravín. Ako to je vlastne s cukrom?

 

Je prírodný cukor v ovocí lepší ako rafinovaný? Prečo sa treba vyhýbať umelým sladidlám? Čítajte ďalej aj pre 10 tipov pre sladkú rovnováhu v živote.

Čo je vlastne cukor?

Cukor je sladký rozpustný karbohydrát. Cukor vzniká ako vedľajší produkt pri hnití(fermentácia) a aj ako výsledok niektorých našich metabolických funkcií. Cukor, ako ho poznáme, môže pochádzať z niekoľkých zdrojov, napr. cukrová repa, cukrová trstina či kukurica.

Všetky formy cukru majú spoločné základné znaky. Glukóza, fruktóza, laktóza (cukor v mlieku), cukróza, maltóza, dextróza, galaktóza, biely cukor, hnedý cukor, med, molasa – vo svojej podstate platí cukor ako cukor.

Rafinovaný cukor

Rafinovaný znamená spracovaný, aj keď v prípade cukru je možné pozerať naň aj ako na prefíkanca, ktorého nájdeme pomaly na každom kroku. Američania skonzumujú ročne až 70 kíl cukru na hlavu, čo je fakt šokujúce číslo. K slovenským štatistikám sme sa nedopracovali, no vzhľadom na rastúci počet chorých, obéznych a unavených, príjemné čislo to tiež nebude.

Rafinovaný cukor na nás číha skoro z každého regálu v obchodoch. Cereálie, omáčky, džúsy, jogurty, pečivo, dezerty, „zdravé“ muessli tyčinky, sladkosti a jedlá určené deťom (!!!), alkohol…

Náš žalúdok sa doslova topí v cukre a my v toxínoch. Všetky cukry sú kyslé a prispievajú k podmienkam vhodným pre baktérie a plesne (ktoré sa odvďačujú vypúšťaním vlastných toxínov). Okrem toho cukry môžu tiež sami produkovať acetaldehyd(karcinogénny toxín) a alkohol. Viac cukru v tele znamená rýchlejšie množenie škodlivých mikroorganizmov, plesní. 

fruit

Prírodný cukor

Ako je to teda s prírodným cukrom? Je lepší? Zdravší? Cukor ako cukor, každý druh cukru má rovnaké prekysľujúce vlastnosti, ktoré vedú k narúšaniu rovnováhy tela, množeniu baktérií, plesní, atď. Sú však 2 rozdiely medzi prírodným a rafinovaným cukrom.

Rozdiel medzi cukrom v ovocí a zelenine (áno, aj v niektorých druhoch zeleniny nájdeme cukor) je v prvom rade v množstve. Dva až tri kusy ovocia obsahujú menej cukru ako 50g čokoládová tyčinka Mars, napríklad. To sa rovná maximálnej odporúčanej dennej dávke 6 kávových lyžičiek (Svetová zdravotnícka organizácia).

Druhý rozdiel medzi rafinovaným a prírodným cukrom je to, čo s tým cukrom zjeme. V prípade ovocia a zeleniny je to aj vláknina, vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú neutralizovať prekysľujúcej efekty cukru.

Nie je však sladké ovocie ako sladké ovocie, sú druhy, ktoré obsahujú veľké množstvá cukru (banány, figy, pomaranče, hrozno, mango, ananás) a pri nich si treba dávať pozor.

Umelé sladidlá

Aspartám, sacharín, neotám, cukralóza, acesulfám, cylamáty… tieto umelé chemikálie sa skrývajú v sladkých potravinách s nálepkou „Bez cukru“. Umelé sladidlá sú najhoršia alternatíva cukru vôbec. V tele sa totižto rozkladajú na nebezpečné kyseliny. Známy aspartám, napríklad, má zložku metylalkohol, ktorá sa mení na formaldehyd, smrteľnýneurotoxín a známy karcinogén! Tam to nekončí, ďalšia premena ústi do kyseliny formickej – čo je tiež jed, ktorým útočia mravce.

Bolesti hlavy, migréna, záchvaty, depresia, únava, podráždenosť, zrýchlený pulz, nespavosť, problémy so zrakom či sluchom, zvonenie v ušiach, necitlivosť, priberanie, strata chutí – len pár symptómov, ku ktorým môžu umelé sladidlá prispieť. Ďalšia várka vplyvu umelých sladidiel sa týka zhoršovania symptómov či odštartovania artritídy, chronickej únavy, cukrovky, fibromyalgie, mozgových nádorov, sklerózy multiplex, Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby… Prosím, nekŕmte sa jedmi.

Ako sa dostať k sladkej rovnováhe

Rovnováha tela je o vedomostiach a o vyrovnávaní. Rafinovaný cukor či umelé sladidlá do zdravej stravy určite nepatria. Čo sa prírodného cukru z ovocia a zeleniny týka, aj tu platia zásady „s mierou a veľmi malou“. Dr. Young vôbec neodporúča cukor, v akejkoľvek forme, ak už, tak siahnite po stévii alebo jemne sladkom ovocí či zelenine.

sugar

Dá sa žiť bez cukru?

Áno, dá, naše telo potrebuje energiu a elektróny, ktoré nájdeme v alkalických (zásaditých) potravinách a nápojoch. Napr. zdravé oleje sú oveľa efektívnejším zdrojom paliva pre naše telo ako cukor. Cukor pôsobí v mozgu rovnakým efektom závislosti ako drogy,  preto úplne vylúčiť cukor nie je pre každého jednoduché. Pre udržanie zdravej rovnováhy medzi kyselinami a zásaditými látkami platí aj pri cukre rovnaké pravidlo – vyrovnávať a dopĺňať zásoby vopred. No vydať sa na cestu bez cukru je skutočne oslobodzujúce, ako pri každej závislosti.

10 tipov pre sladkú rovnováhu

  1. Jedzte sezónne ovocie a zeleninu. Ideálne od miestneho farmára. Čerstvosť a kvalita je priorita

  2. Maximálne 2 alebo 3 kusy ovocia denne. Samozrejme, pokiaľ máte ešte chuťové bunky oblbnuté cukrom a nemôžete odolať sladkému volaniu, dajte si radšej o jablko viac ako čokoládovú tyčinku.

  3. Vyhýbajte sa potravinám s nálepkou „nízkotučné“. Potraviny s nízkym obsahom tuku sú často doslova prepchaté cukrom a sladidlami.

  4. Pridajte k ovociu zdravé oleje a rastlinné proteíny – semiačka, orechy. Pomáhajú s vyrovnávaním hladiny cukru, s pocitom nasýtenosti a s rovnováhou na tanieri.

  5. Vyhýbajte sa umelým sladidlám. Ako sme si povedali vyššie, nekŕmte sa jedmi.

  6. Obmedzte ovocné džúsy. Môžu totižto obsahovať 10 až 12 kávových lyžičiek cukru, čo je rovnaké množstvo, aké nájdete v plechovke sladkého bublinkového nápoja.

  7. Vyhýbajte sa energetickým, sladeným a bublinkovým nápojom a sirupom.Obsahujú obrovské množstvá cukru na malý objem tektiny.

  8. Vyhýbajte sa spracovaným, baleným a pred-pripraveným jedlám a rýchlemu občerstveniu. Sústreďte sa na potraviny z prírody, najmä na zeleninu, ktorá má skutočne zelenú pre zdravie a energiu.

  9. Ak si potrebujete „osladiť“ život, vyberte si prírodné sladidlá – domáci med, stévia, Bio kokosový cukor, Bio javorový sirup

  10. Majte na pamäti, ľudia a ich predkovia jedli ovocie po milióny rokov. Ľudské telo je prispôsobené na malé množstvá prírodnej fruktózy – prírodný cukor s mierou, malou mierou.

Ohodnoťte tento článok:
0
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
sobota, 24. marec 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk