Rozvíjaj sa a pracuj sa sebe

Odoberaj najnovšie informácie a nenechaj si ujsť žiaden zaujímavý článok

Prečo ma neuvidíte piť Coca-Colu

Prečo ma neuvidíte piť Coca-Colu

Zdravá výživa je mojou záľubou posledné 3 roky. Za ten čas som radikálne zmenil postoj k jedlu a pitiu. Priemerne z 10 hotových jedál si 9 pripravujem sám ("čisté" jedlo) a 1 si kúpim v obchode alebo reštaurácii ("nečisté" jedlo).

 

V tomto období sa mojou témou stala aj rakovina. S kamarátom sme založili občianske združenie Medicc - Spolu proti rakovine, ako aj portál, na ktorom pravidelne poskytujeme všetkým jeho návštevníkom informácie o tejto chorobe.

Ak by ste si mali prečítať len jeden článok z vyše 200, ktorý sme za ten čas uverejnili, tak by to bol článok o umelých sladidlách. Patríte medzi miliardu ľudí, ktorí odhadom denne konzumujú nápoje a jedlo obsahujúce jedno z najpoužívanejších umelých sladidiel aspartám? Tento článok je pre vás. 

 

Kúpili ste si už dnes svoju dávku?

Chodíte do obchodu? Kupujete potraviny? Kupujete aj sladené minerálky, light nápoje bez cukru, žuvačky, jogurty, pudingy, energetické nápoje, dezerty, čaje, cerálie, čokolády, zubné pasty, vitamíny pre deti ? Ak áno, je veľká šanca, že ho máte doma a ani o tom neviete.

 

Čo je ten Aspartám a prečo ho nemám rád

Aspartám je jedna z najnebezpečnejších látok na trhu, ktorá sa pridávajú do potravín.

Konzumácia aspartámu vyvoláva všetky tieto symptómy: 

  • bolesti hlavy, migrény, záchvaty, priberanie na váhe, depresia, popudlivosť, nespavosť, strata sluchu, problémy s dýchaním, nezreteľná reč, strata pamäti, nevoľnosť, svalové kŕče, vyrážky, únavu, tachykardiau, problémy s videním, búšenie srdca, záchvaty úzkosti, strata chuti, závraty

Podľa výskumníkov a lekárov štúdie týkajúce sa nepriaznivých účinkov aspartámu, môžu byť tieto chronické choroby spustené alebo zhoršené práve užívaním aspartámu:

  • mozgové nádory, roztrúsená skleróza, epilepsia, syndróm chronickej únavy, Parkinsonová choroba, Alzheimerová choroba, mentálna retardácia, lymfóm, vrodené vady, cukrovka

Myslím, že ak ste sa dostali až po tento odsek, budete pri najbližšom vašom nákupe pozorne čítať zloženie každého výrobu a ak tam uvidíte slovo asparátm (alebo jeho označenie E951) vyhnete sa tomuto výrobku a budete hľadať alternatívu.

 

Zloženie Aspartámu

Zloženie aspartámu (ktorý je kombináciou syntetických látok) je nasledovné:

  • 50% aspartámu tvorí fenylalanín
  • 10% metanol
  • 40% kyselina asparágová

Každá z týchto látok predstavuje rôzne zdravotné riziká sama o sebe. Povieme si viac hlavne Fenylalaníne a Metanole.

 

Fenylalanín - 50% aspartámu

Fenylalanín je v čistom stave biela kryštalická látka, ktorú si ľudské telo samo nedokáže vyrobiť. Vyskytuje sa vo všetkých potravinách hlavne ako súčasť bielkovín. Je to esenciálna aminokyselina – ľudia ju musia prijímať v potrave. Vysoká hladina Fenylalanínu sa môže koncentrovať v mozgu - extrémne nebezpečné pre plod a kojencov (práve preto je aj v zložení aspartámového sladidla veta “Nie je vhodné pre deti do troch rokov a tehotné ženy.“).

Fenylalanín by nemali prijímať ľudia chorí na rakovinu (konkrétne chorí na malígny melanóm). Osoby s genetickou poruchou fenylketonúriaou (alebo Föllingova choroba ) nie sú schopné metabolizovať fenylalanín. To vedie k nebezpečne vysokej hladine fenylalanínu v mozgu (niekedy až k smrti).

Bolo preukázané, že príjem aspartámu najmä spolu so sacharidmi môžu viesť k nadmernej hladine fenylalanínu v mozgu dokonca aj u osôb, ktoré nemajú Föllingovú chorobu. U množstva ľudí, ktorí konzumujú veľké množstvo aspartámu  po dlhú dobu a nemajú túto chorobu bolo preukázané, že majú nadmerné množstvo fenylalanínu v krvi. Nadmerná hladina fenylalanínu v mozgu môže spôsobiť, že hladina serotonínu v mozgu klesá, čo vedie k emočným poruchám ako sú depresie.

Bola preukázaná výrazne zvýšená hladina fenilalanínu v krvi u ľudí, ktorí chronicky používajú aspartám (pijú napríklad veľa energetických nápojov, prípadne “light“ nápojov, používajú sladidlá na aspartámovej báze a podobne). Aj jedno použitie aspartámu zvýšilo hladinu fenylalanínu v krvi u takýchto jedincov.

Fenylalanín je metabolizovaný oveľa viac efektívnejšie u hlodavcov, ako u ľudí. Práve preto výskumy týkajúce sa metabolizovania aspartámu vykonané na zvieratách nemajú takú výpovednú hodnotu. Niektorí vedci dokonca spájajú zvýšený predaj liekov založených na báze “selective serotonin reuptake inhibitors (SSRI)“ ako je Prozac slúžiaceho na kontrolu schizofrénie a epileptických záchvatov práve s nadmerným užívaním aspartámu.

 

Metanol – 10% aspartámu

V súčasnosti nechvalne známy práve vďaka prípadu z Českej Republiky, kde spôsobil smrť desiatok ľudí. Metanol je smrtiaci jed, ktorý okrem smrti môže spôsobiť aj trvalé oslepnutie, paralýzu a ďalšie nežiadúce účinky. Metanol sa uvoľňuje z aspartámu pri zohriati nad 30 stupňov Celzia. 

Metanol sa rozkladá v tele na kyselinu mravčiu a formaldehyd. Formaldehyd je smrtiaci neurotoxín. Odporúčaný limit spotreby metanolu (množstvo, pri ktorom by nemalo prísť k ohrozeniu zdravia jedinca) je  7,8 mg/deň. Jeden liter nápoja sladeného aspartámom obsahuje približne 56 mg metanolu, teda viac ako 8 násobok maximálnej dennej dávky. V prípade ak niekto za deň vypije 3 l takéhoto nápoja (čo mnohí z nás aj vypijú) dostane sa im do tela cca 168 mg metanolu a teda 24 násobok dennej maximálnej dávky.

K príznakom otravy metanolom patria:

  • bolesti hlavy, bzučanie v ušiach,  závraty, nevoľnosť, gastrointestinálne poruchy, slabosť, zimnica, výpadky pamäte, poruchy správania, neuritída. Najznámejšie problémy súvisiace s otravou metanolom sú problémy so zrakom vrátane hmlistého videnia, progresívnej kontrakcie zorného poľa, rozmazaného videnia, zatieneného videnie, poškodenia sietnice a slepota. Formaldehyd je známy karcinogén, spôsobuje poškodenia sietnice, narušuje replikáciu DNA a tým spôsobuje vrodené poruchy u detí.

Je potrebné zdôrazniť, že niektoré ovocné šťavy a alkoholické nápoje obsahujú malé množstvo metanolu. Je dôležité si pamätať, že metanol sa v týchto prípadoch nikdy “neobjaví“ sám. V každom prípade je prítomný etanol, zvyčajne v oveľa väčšom množstve. Etanol je protilátka proti otrave človeka metanolom. Aspartám však etanol neobsahuje.

Vojaci pôsobiacu v operácii „Púštna búrka“ pili veľké množstvo nápojov sladených práve aspartámom ktoré boli vystavené slnku a teplote v Saudskej Arábii dosahujúcej teploty ďaleko väčšie ako 30 stupňov Celzia. Mnohí z nich sa vrátili domov s početnými poruchami podobnými tomu, aké bolo vidieť u osôb, ktoré boli chemicky otrávené formaldehydom. Práve uvoľňovanie metanolu z aspartámu pri teplote vyššej ako je 30 stupňov Celzia bolo pravdepodobne zodpovedné za tento stav vojakov.

 

Kyselina asparágová - 40% aspartámu

Kyselina asparágová stimuluje neuróny v tele do doby, než zomrú. Môže spôsobiť nerovnováhu aminokyselín v tele. Táto nerovnováha vedie k narušeniu fungovania neurotransmiterov v mozgu. Tento stav môže v konečnom dôsledku vyústiť do psychosomatickej poruchy ako je bolesť brucha, bolesť hlavy, vyčerpanosť, náladovosť, poruchy spánku a trávenia.

 

Ale keď já mám všetky tie sladké veci tak rád!

A nechcem sa ich vzdať! Každý deň stojíme pred obrovským množstvom rozhodnutí. Je len na nás, ako sa rozhodneme. Či preberieme zodpovednosť za seba a svoje zdravie. Či sa budeme zaujímať o to, čo jeme a prečo to jeme. Či budeme chodiť každý deň cez obedné prestávky do reštaurácii na menu za 3,80 €, alebo si deň pred tým navaríme zdravé jedlo doma.

Nemáte čas prebrať zodpovednosť za svoje zdravie? Chodíte ráno do roboty a vraciate sa večer unavení? Príprava vlastného jedla a detailné študovanie etikiet v obchode je to posledné, na čo vám zostáva energia? V poriadku, je to vaša voľba.

"Ľudia obetujú svoje zdravie, aby zarobili peniaze a potom obetujú peniaze, aby získali zdravie." Dalajláma

Ohodnoťte tento článok:
1
 

Komentáre

Pridať môj názor
Ste registrovaný Prihláste sa tu
Hosť
piatok, 20. apríl 2018

obrázok Captcha

INŠPIRUJ SA

Odoberaj najnovšie informácie a články z týchto kategórií:

osobný rozvoj

Vyrobené © 2014 Cestarozvoja.sk

Mapa stránky

info@cestarozvoja.sk